Rodzaje oświetlenia – tu jest zdecydowanie różnorodnie

Okazuje się, że rodzajów oświetlenia jest bardzo wiele. Mogą to być lampy wiszące, stojące, na ścianę, na stół, stolik nocny, szynowe, linkowe, kinkiety ścienne, plafony, reflektory, spoty, oczka, lampy wtykowe, taśmy LED i wiele jeszcze innych rodzajów. Pomysłowość producentów w tej kwestii jest naprawdę ogromna. Jakie są ich zasadnicze różnice?

Lampy wiszące i na ścianę

To wciąż najpopularniejszy wybór wśród wszystkich rodzajów. Ale także wśród nich sklep z oświetleniem ma do zaproponowania różnorodne rodzaje i fasony żyrandoli oraz lamp. Na co zwrócić uwagę? Na pewno trzeba zastanowić się, ile potrzebujemy źródeł światła. Mogą to być zarówno pojedyncze żyrandole i lampy, jak i z kilkoma źródłami, które świetnie sprawdzą się w przypadku długich stołów czy barków.

Możemy także wybierać pod względem materiału, z jakiego zostały wykonane. Nowoczesne lampy wiszące mogą być wykonane z metalu, drewna, sznurka, tkaniny, szkła, betonu, papieru, plastiku, ceramiki czy tworzyw sztucznych, a także być połączeniem kilku z nich, np. drewna, metalu i szkła. Dzięki temu mamy niezliczone możliwości aranżacyjne.

Lampy stojące

W tym rodzaju lamp sklep z oświetleniem proponuje również niezwykle różnorodny asortyment. Są to bardzo praktyczne dodatki, które również mogą mieć kilka źródeł światła, a przy tym są niewątpliwym elementem dekoracyjnym. Lampę podłogową widać na pierwszy rzut oka, więc musi być skomponowana z resztą sprzętów i mebli w naszym mieszkaniu. Różnią się także wysokością, kolorem i materiałami, z jakich zostały wykonane.

Wśród lamp stojących możemy również zwrócić uwagę na stołowe. Są to niezwykle eleganckie i stylowe dodatki, których głównym celem jest nie tyle ich praktyczna użyteczność, co po prostu dekoracja wnętrza. Wykonane z niezwykłą dokładnością, to czasem prawdziwe arcydzieła, ale wśród nich znajdziemy także wygodne i praktyczne lampy na biurko, które mają przede wszystkim doświetlać powierzchnię biurka czy stołu.

Nowoczesne i oryginalne rozwiązania oświetleniowe

Oprócz różnego rodzaju tradycyjnych lamp stojących i wiszących na uwagę zasługują również nieco bardziej nowoczesne rozwiązania. Są to przede wszystkim lampy LED, które mogą być montowane w różnorakiej postaci, np. w formie listew, oczek czy zwykłych lamp. To bardzo dobre rozwiązanie szczególnie tam, gdzie trudno w innych sposób doświetlić przestrzeń.

Sklep z oświetleniem proponuje także takie innowacje jak reflektory, lampy szynowe czy linkowe, które na pewno sprawdzą się w industrialnych i loftowych stylizacjach również jako element dekoracji.