Profesjonalizm wykonania zawiesi linowych – od czego on zależy?

W przemyśle zawiesia linowe odgrywają bardzo istotną rolę. To dzięki nim można w łatwy i bezpieczny sposób przetransportować wybrane przedmioty, rzecz jasna z uwzględnieniem podnoszonej masy dopuszczalnej. Od czego zależy ich profesjonalizm wykonania?

Elastyczność to podstawa!

Elastyczne zawiesia, to bezpieczne zawiesia. Ta zasada obowiązuje w branży nie od dziś. Dzięki swej elastyczności, lina stalowa jest bardziej odporna na odkształcenia, a jej promień skrętu jest zdecydowanie mniejszy. Bardziej elastyczne liny są może i mniej wytrzymałe od swoich “sztywnych” odpowiedników, ale ich eksploatacja jest bardziej opłacalna.

Odkształcone zawiesia – niezależnie od swej nośności – są zawsze bardziej podatne na zniszczenia. Poza tym przedmioty o niewielkich rozmiarach, zwiększają naprężenia wewnątrz liny. Nie bez znaczenia jest też jej ekspozycja na ostre krawędzie tychże przedmiotów, co oczywiście zwiększa ryzyko przetarcia splotu liny i konieczność jej wyrzucenia.

Oznaczenia – ważna kwestia

Profesjonalnie wykonane zawiesia linowe, muszą posiadać odpowiednio usystematyzowane oznaczenia. Powinny one być one dokładnie takie same, jak w przypadku zawiesi wężowych. Dzięki pewnej unifikacji, ich obsługa jest o wiele łatwiejsza i – co ważne – znacznie bardziej bezpieczna. Oznaczenia mają najczęściej postać różnych barw.

Ich prawidłowe odczytanie również jest ważne. Dlatego w profesjonalnie zaprojektowanych i wykonanych zawiesiach, konieczne jest usystematyzowanie, a najlepiej znormalizowanie barw. Dzięki temu eliminuje się ryzyko oznaczenia wytrzymałości zawiesi kolorami o podobnym odcieniu.

Wytrzymałość drutu

Wytrzymałość zawiesi linowych to bardzo ważny parametr. Najczęściej podaje się go w przeliczeniu na wytrzymałość drutu. W profesjonalnie wykonanych zawiesiach, parametr ten wynosi nawet 2000 niutonów na milimetr kwadratowy. W rzeczywistości wartość tą spełniają zawiesia wykonane w technologii Premium.

Podsumowując, od technologii wykonania zawiesia, zależy jego wytrzymałość, odporność na przeciążenia (również te niezależne od obciążenia pracą), a także – co jest chyba najważniejsze – bezpieczeństwo jego pracy. Ponadto zakup takich modeli przekłada się na niższe koszty produkcji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.