Zawiesia linowe

Przenoszenie i dźwiganie ładunków wpisane jest w bardzo wiele branż. Jedną z nich jest budownictwo, gdzie ładunki o rożnych gabarytach przenoszone są niemal codziennie. Odbywa się to oczywiście przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu, jakim są, m.in. zawiesia linowe. Co trzeba o nich wiedzieć?

Czym są zawiesia linowe?

Najprościej mówiąc są to pewnego rodzaju liny, dzięki którym można unosić i przenosić w inne miejsce rożnego rodzaju ładunki, a także je w tej pozycji podtrzymywać. Są niezbędnym wyposażeniem takich maszyn jak dźwigi, suwnice, żurawie. Mogą posiadać różne zakończenia, co zdecydowanie poszerza ich zastosowanie.

Wśród tego rodzaju produktów wyróżnić można zawiesia łańcuchowe oraz linowe. Te drugie wykonane są z ocynkowanych lin stalowych, które oplecione są wokół włókiennego lub stalowego rdzenia. Dzięki temu są one bardzo wytrzymałe, a także na pewien sposób elastyczne, co przyczynia się do ich wygodnego użytkowania.

Rodzaje zawiesi linowych

Na rynku dostępne są zawiesia, które różnią się przede wszystkim ilością cięgien. W zależności od zastosowania oraz potrzeb mogą one posiadać, jedno, dwa, trzy, a nawet cztery cięgna. Inną alternatywą są zawiesia linowe o obwodzie zamkniętym z jedną lub dwoma pętlami. Wybór konkretnego zawiesia powinien być zawsze podyktowany jego konkretnym przeznaczeniem.

Oprócz ilości cięgien to urządzenie może posiadać także różne zakończenia, a to zdecydowanie jeszcze bardziej wpływa na ich funkcjonalność. Najbardziej popularnym zakończeniem jest pętla, ale może to być również kausza. Do tego typu zakończenia można dołączyć haki czy szekle. Należy dobrać je również pod względem możliwości udźwigu.

Niezwykle istotne parametry i europejskie normy

Zawiesia muszą być wytrzymałe i odporne na różnorodne czynniki. Tylko to gwarantuje odpowiednie bezpieczeństwo w czasie ich użytkowania. Materiały muszą być odporne na różnego rodzaju warunki atmosferyczne, a także uszkodzenia mechaniczne. Niezwykle ważna jest więc ich potwierdzona jakość.

Każde wysokiej jakości zawiesie łańcuchowe produkowane jest zgodnie z normami europejskimi. Normy te muszą spełniać także materiały wykorzystywane do ich produkcji. Tylko to świadczy o ich odpowiedniej jakości oraz niezawodności.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.