Oświetlenie awaryjne a ewakuacyjne – czym się różnią?

W każdym budynku użyteczności publicznej zainstalowane musi być odpowiednie oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne. Elementy te mają ogromne znaczenie w sytuacji zagrożenia, jakim może być np. pożar. Wiedzieć zatem trzeba, jak powinno wyglądać oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne oraz jakie parametry musi spełniać.

Różnice między oświetleniem awaryjnym a ewakuacyjnym

Oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne wiele łączy. Przede wszystkim spełniają to samo zadanie. Mowa tu o ochronie zdrowia i życia osób przebywających w budynku. Oświetlenie awaryjne odpowiedzialne jest za zapewnienie bezpieczeństwa osobom biorącym udział w akcji ratowniczej. Odpowiada także za zwiększenie bezpieczeństwa osobom znajdującym się w sytuacji zagrożenia.

W przypadku oświetlenie ewakuacyjnego wyróżnić można jedno jego zasadnicze zadanie. Chodzi tu o odpowiednie oświetlenie drogi, dzięki której wszystkie osoby mogą bezpiecznie opuścić budynek. Oświetlenie ewaluacyjne stanowi część oświetlenia awaryjnego.

Wymogi dotyczące oświetlenia ewakuacyjnego

Oświetlenie ewakuacyjne musi spełniać określone warunki. Po pierwsze, składać musi się z co najmniej dwóch opraw. Jeśli jednak oprawa ewakuacyjna ulegnie uszkodzeniu, to zawsze działać powinna druga. Dodatkowo oświetlenie ewakuacyjne musi emitować światło przez minimum jedną godzinę.

Ważne jest także, aby oprawa ewakuacyjna prawidłowo oświetlała punkty pierwszej pomocy, urządzenia przeciwpożarowe oraz przyciski alarmowe. Mowa tu także o elementach znajdujących się poza samą drogą ewakuacyjną.

Popularność oświetlenia LED

Odpowiednie światło i jego natężenie w przypadku oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego jest niezwykle ważne. Dlatego też coraz większą popularnością cieszy się stosowanie lamp LED. Przede wszystkim oświetlenie ledowe spełnia wszystkie wymagania i normy dotyczące oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego.

Oświetlenie LED nie tylko emituje światło o odpowiednim natężeniu, ale posiada także niezależne zasilanie. A to w przypadku oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego jest niezwykle ważne. Jeśli oświetlenie ogólne ulegnie awarii, oświetlenie awaryjne może działać bez zarzutu.