Proste zamaskowanie rur.

W przeszłości mało kto myślał o tym, że odsłonięte rury to jakiś wielki problem. Były widoczne we wszystkich pomieszczeniach. Rur nie dało się usunąć, a kwestie zamaskowania ich nie były jeszcze brane pod uwagę.

Ukrycie rur za pomocą mebli

Dość popularnym, aczkolwiek prostym sposobem jest ukrycie rur za meblami. Doskonale sprawdzają się do tego regały oraz szafki wykonane na specjalne zamówienie. Takim sposobem dokładnie je dopasujemy, co sprawi, że niektóre elementy instalacji zostaną skutecznie ukryte. Niestety nie jest to idealny sposób, ponieważ w łazience nie sprawdzi się dobrze, więc lepiej zdecydować się na zabudowę rur przy użyciu płyt karton-gips.

Zabudowa rur

Zabudowa rur przy użyciu specjalnych płyt jest idealnym pomysłem, ponieważ z łatwością można wyeliminować z widoku wszystkie nieestetyczne rury. Co ważniejsze mamy do wyboru dwa rozwiązania – albo zakryć całą ścianę, albo biegnącą po niej rurę. Jeśli wybierzemy tę pierwszą opcję, to powinniśmy zrobić stelaż, do którego przymocować trzeba płyty karton-gips. Niestety korzystając z tej opcji, pomniejszymy nieco wielkość łazienki, lecz otrzymamy w zamian gładką oraz równą ścianę. Możemy też wykorzystać ten element, montując do niego na przykład oświetlenie punktowe. Płyty karton-gips stanowią lekką zabudowę, ale jak widać, można też użyć cięższej zabudowy, gdzie baterie podtynkowe i przyłącza obmurowuje się za pomocą cegieł. Oczywiście ten sposób nie działa wszędzie, ponieważ ciężko będzie go wykonać np. na sufit, lecz w przypadku obudowy WC, opcja ta będzie doskonałym rozwiązaniem.

Reasumując, można spostrzec, że rury oraz inne instalacje stanowią spory problem w łazience, lecz na szczęście istnieją sposoby, aby zaradzić sobie z nieestetycznymi elementami. Właściwie jest jeden idealny sposób, ponieważ pomalowanie rury czy zakrycie ich za pomocą mebli, stanowi ledwie mało skuteczne półśrodki. Decydując się na płyty karton-gips, zakryjemy nie tylko szpecący widok, ale także większe instalacje jak np. baterie podtynkowe.