Jaki rodzaj opasania posiadają zawiesia pasowe?

Aby wybrać solidne i niezawodne zawiesia pasowe warto zwrócić uwagę nie tylko na materiał, z którego są wykonane i cenę, ale również na wiele innych elementów. Ogromną rolę odgrywa między innymi rodzaj opasania, czy też sposób podwieszania, który dokładnie opisano w niniejszym artykule.

Jaki jest rodzaj opasania?

Jak wspomniano we wstępie zawiesia pasowe dobierane są bardzo często na podstawie rodzaju opasania, czy też sposób podwieszenia. Jeżeli w grę wchodzi zawieszenie zawiesia w linii prostej, to współczynnik nośności zawsze wynosi 1. Jeżeli chodzi o opasanie zawiesia bezpośrednio na ładunku, to współczynnik ten wynosi 0,8. Najlepsze parametry można osiągnąć, gdy ładunek jest podnoszony na dwa uchwyty (2,0).

Aby wybrać optymalne zawiesia pasowe do konkretnego ładunku należy przemnożyć wytrzymałość jednostkową pasa przez ilość dostępnych warstw zawiesia. Otrzymaną wartość następnie należy przemnożyć przez sam współczynnik podwieszenia. Większość producentów opisane parametry umieszcza na metce zawiesi pasowych, dzięki czemu będzie można szybko porównać dostępne na rynku modele.

Jakie są zabezpieczenia zawiesi pasowych?

Zawiesia pasowe niestety nie radzą sobie za dobrze z podnoszeniem ładunków o ostrych krawędziach. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy taśm wykonanych z PVC albo z rewelacyjnego materiału DOLEX.

Wielu renomowanych producentów stosuje również specjalne obszywki na uszach, dzięki którym można zabezpieczyć pasy. Dzięki dodatkowym zabezpieczeniom można znacząco wydłużyć eksploatację zawiesi przed uszkodzeniem włókien.

Producenci podają również współczynnik bezpieczeństwa oferowanych zawiesie w proporcjach 7:1. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że w niektórych warunkach zawiesia wytrzymują nawet 7-krotnie większy ciężar niż ten, do którego został przystosowany.

Zakres temperatur – co trzeba wiedzieć?

Sporym ograniczeniem zawiesi pasowych jest stosunkowo niewielka temperatura środowiska pracy. W dzisiejszych czasach królują zawiesia wykonane z taśmy poliestrowej, które bez problemu mogą pracować w temperaturze od -40 do + 100 stopni Celsjusza.

Przy większych i niższych temperaturach zdecydowanie lepiej sprawdzą się zawiesia linowe albo popularne zawiesia łańcuchowe. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że zawiesia poliestrowe trzeba chronić przed bezpośrednim kontaktem z zasadami.

Zawiesia pasowe znajdziesz w ofercie Cecho.pl.