Co dokładnie warto wiedzieć o zawiesiach łańcuchowych?

Przedsiębiorstwa operujące żurawiami, dźwigami czy innymi urządzeniami dźwigowymi powinny możliwie najszybciej zaopatrzyć się w najwyższej jakości zawiesia transportowe. Trzeba zdawać sobie sprawę, że bez ich pomocy bardzo trudnym zadaniem byłoby wykonanie bezpiecznego przeładunku.

Na jakie zawiesia łańcuchowe warto się zdecydować?

Należy mieć świadomość, że do mniejszych ładunków świetnie egzamin zdadzą zawiesia pasowe. W przypadku przetransportowania większych ładunków najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie wykorzystanie zawiesi linowych lub łańcuchowych.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że oryginalne zawiesia pasowe produkuje się z najwyższej możliwej jakości włókien sztucznych. Z kolei za udźwig zawiesie w zdecydowanej większości przypadków będzie odpowiadała określona barwa. Nie można również zapomnieć, że o maksymalnym udźwigu będzie także decydować sposób wykorzystania poszczególnych zawiesi.

O czym jeszcze trzeba pamiętać przy dokonywaniu wyboru?

Zdecydowanie najczęściej wymienianym atutem łańcuchów jest możliwość ich skracania. W ten sposób produkt ma znacznie większe zastosowanie. Wśród licznych zalet omawianych zawiesi łańcuchowych trzeba także wymienić odporność na wysokie temperatury.

Koniecznie trzeba także zaznaczyć, że zawiesia łańcuchowe są bardzo łatwe w transporcie. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że bardzo duża liczba przedsiębiorstw na nie stawia. Można je przechowywać nie tylko i wyłącznie w beczkach, ale również wiadrach.

Warto postawić na zawiesie jednocięgnowe czy czterocięgnowe?

Rekomendowane jest, by ilość pętli lub cięgien zawiesia łańcuchowego dobierać przy uwzględnieniu liczby punktów zaczepienia, które będą konieczne do podwieszenia danego ładunku. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w jednym zawiesiu możliwe jest wykorzystanie maksymalnie czterech cięgien.

Godny uwagi jest również fakt, że w zawiesiu czterociągowym zdecydowanie najbardziej istotną pracę będą wykonywały dwa cięgna. Z kolei pozostałe dwa są przeważnie odpowiedzialne za stabilizację ładunku. Nie można również zapomnieć o uwzględnieniu rozmieszczenia określonych punktów zaczepienia na przenoszonym ładunku. Wspomniany parametr będzie bowiem odgrywał bardzo duże znaczenie w przypadku ustalania długości zawiesia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.