Ekogroszek zaczął zyskiwać coraz większą popularność zwłaszcza w Polsce za sprawą swojej stosunkowo niskiej ceny względem jakości. Dzięki temu zostaje on uznawany za doskonały zamiennik dla dotychczasowych źródeł energetycznych jak na przykład węgiel lub drewno.
Węgiel jako doskonałe źródło energii
Dotychczas węgiel królował na scenie energetycznej w Polsce, dzięki swojej wysokiej jakości energetycznej i jednocześnie optymalnie niskiej cenie. Zdecydowaną wadą węgla jest szkodliwy wpływ na środowisko, ponieważ w trakcie spalania do atmosfery zostają wprowadzone szkodliwe substancje, jak tlenki siarki, azotu oraz dwutlenki węgla.
Warto podkreślić, że węgiel jest surowcem kopalnianym co oznacza, że istnieje jego ograniczona ilość. Co więcej, kopanie węgla, a następnie jego transport wpływa negatywnie na środowisko.
Alternatywa dla węgla – drewno
Drewno jest kolejną znaną alternatywą surowca energetycznego popularnego w Polsce. Jest znacznie bardziej przyjazny dla środowiska od swojego kopalnianego odpowiednika – węgla. Dodatkowo drewno jest źródłem odnawialnym i tak naprawdę, to od nas zależy jego ilość dostępna na świecie.
Negatywnym aspektem węgla jest fakt, że w trakcie spalania powstaje wiele różnego rodzajów dymów oraz pyłów, które mogą wpłynąć niekorzystnie na jakość powietrza. Kolejnym ważnym elementem jest sposób składowania drewna. Musi być ono magazynowane w suchym miejscu, ponieważ gdy drewno staje się wilgotne traci swoje energetyczne właściwości.
Ekogroszek – przyszłość energetyki
Ekogroszek jest rodzajem paliwa wytworzonego przez człowieka. Węgiel kamienny dzięki procesowi obróbki staje się ekogroszkiem. Dodatkowo wiele firm oferuje sprzedaż Ekogroszek hurt, co wpływa na jego relatywnie niższą cenę. Wyróżnia go mniejsza ilość emisji substancji toksycznych ulatniających się do atmosfery w odniesieniu do tradycyjnego rodzaju węgla.
Ekogroszek jest łatwy w użyciu, ponieważ zostaje on dostarczany w workach lub przywieziony na ciężarówkach. Niestety, ekogroszek, mimo że wydaje się być rodzajem paliwa doskonałego ma pewne wady, mianowicie do jego produkcji wymagane jest energia, co tworzy dodatkowe ilości odpadów. A to natomiast wpływa na jego koszt. Dodatkowo tak jak drewno powinien on być przechowywany w miejscu ciepłym suchym, bez wilgoci po to, aby wykorzystać jego pełnie potencjału energetycznego.