Czy warto stosować żywicę poliuretanową?

Ludzie coraz częściej uciekają od używania tradycyjnych posadzek z płytek ceramicznych w mieszkaniach. Żywica poliuretanowa jest jedną z ciekawszych alternatyw. Żywice poliuretanowe można podzielić na miękkie, średnio twarde oraz twarde. Drugi podział obejmuje życie UV stabilne i nieodporne na promieniowanie UV.

Właściwości żywicy

W dzisiejszych czasach ciężko jest znaleźć inwestora, dlatego niektórzy niektórzy oferują tańsze żywice poliuretanowe niestabilne UV, a czasami nawet żywice epoksydowe. W zasadzie nie do odróżnienia jest początkowy efekt wizualny. Już po kilku, czy kilkunastu miesiącach zaczynamy dostrzegać różnice. Osoby, które decydują się na użycie posadzki z żywicy w swoim domu muszą pamiętać, że podkład z cementowego jastrychu nie zawsze spełnia wymagania podkładu pod posadzki z żywic. Dotyczy to nie tylko wytrzymałości mechanicznej, ale także równości.

Przygotowanie posadzki

Podstawą jest obowiązkowe śrutowanie lub szlifowanie tarczami diamentowymi. Na pospinaniu wszystkich pęknięć i nacięć skurczowych stalowymi klamrami polega naprawa podkładu. Później trzeba jeszcze wszystko zalać żywicą reperacyjną. Następnie można przygotować wylewkę samopoziomującą używając masy o odpowiednich parametrach wytrzymałościowych. Warto wspomnieć, że od nierówności jastrychu uzależnione jest grubość takiej nadlewki. Najczęściej od typu pomieszczenia uzależniony jest rodzaj posadzki.

Zastosowanie żywicy poliuretanowej

Posadzka poliuretanowa o grubości około 2,5 mm sprawdzi się dobrze w pomieszczeniach mieszkalnych typu salon czy kuchnia. Do pomieszczeń technicznych, takich jak warsztat lepiej nadaje się tańsza, cienkowarstwowa posadzka epoksydowa z zasypem kwarcowego piasku. Poliuretanowa żywica to elastyczna posadzka, która jest odporna na mikropęknięcia podkładu. Bardzo dobrze tłumi odgłosy i nie są straszne jej zarysowania. Jest też bardziej odporna na promieniowanie UV przy zastosowaniu odpowiedniego rodzaju utwardzacza. Elastyczność żywicy poliuretanowej sprawia, że na dużo większej powierzchni można wykonać posadzkę bez spoin. Z pewnością jest to końcowy atut wizualny posadzki tego typu.