Sauna ogrodowa – zalety i wady

Sauna do ogrodu najbardziej ceniona jest przez Finów. Ich zdaniem “sauna oddala gniew i wysusza żółć”. Czy w naszym kraju stanie się kiedyś równie popularna? Miejmy nadzieję, że tak, bo sauna ma liczne zalety -korzystnie wpływa nie tylko na ciało, ale też na umysł.

Korzyści wynikające z posiadania sauny do ogrodu

Seanse w saunie poprawiają ukrwienie, rozluźniają napięte mięśnie, pozytywnie wpływają na drogi oddechowe, redukują stres i zmęczenie, pomagają przy bólach reumatycznych, nadciśnieniu, otyłości, depresji, zwiększają odporność, oczyszczają organizm z toksyn, poprawiają wygląd skóry. Korzystanie z sauny podnosi też wydolność w sportach wytrzymałościowych.

Sauna do ogrodu to świetna forma rozrywki dla rodziny i znajomych. Zwłaszcza zimą korzystanie z sauny jest zalecane dla poprawy zdrowia i samopoczucia.

Czy sauna jest dla każdego?

Sauna nie jest wskazana jeśli masz popękane naczynka, jesteś w ciąży, masz grypę, po zabiegach operacyjnych, przy ostrych stanach zapalnych, niedawno przebytym zawale mięśnia sercowego, jaskrze, problemach z sercem, podczas brania leków przeciwzakrzepowych.

Sauna do ogrodu jest dość droga i niestety nie każdy może sobie na nią pozwolić. Kosztuje od kilku do kilku tysięcy złotych, w zależności od użytych materiałów. Niekiedy nie mamy dość miejsca w domu lub w ogrodzie na saunę. Nie każdy z nas jest posiadaczem domku jednorodzinnego.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Zanim skorzystasz z sauny najpierw dokładnie wytrzyj się ręcznikiem – dzięki temu będziesz pocić o wiele szybciej. Nie pij alkoholu, nie zażywaj narkotyków, nie objadaj się i nie wchodź do sauny z pustym żołądkiem.

Po skorzystaniu z sauny najlepiej wyjdź na świeże powietrze, weź naprzemienny gorący i zimny prysznic, odpocznij przez pół godziny. Z sauny wystarczy skorzystać raz w tygodniu przez 8 do 12 minut, aby zauważyć pozytywne rezultaty. Po saunie warto skorzystać z solarium, bo pory są wtedy otwarte i skóra łatwiej się opala.

Już czasach epoki kamienia znane były kąpiele w rozgrzanym powietrzu. Zażywano ich w jamach wykopanych w ziemi i chatach z gliny. Jeśli sauny potrafiono docenić w czasach prehistorycznych, tym bardziej współcześnie powinniśmy docenić ich liczne zalety.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw