Robot dżdżownica. Nowa generacja elastycznych maszyn

Termin „Robot” przywołuje obrazy metalowych ramion i mechanizmów. Dotychczasowe maszyny były w większości konstrukcjami stalowymi. Można jednak inaczej. Inspirując się naturą tworzymy nowe postacie robotów. Zaprojektowane z bardzo elastycznych materiałów, roboty mogą poruszać się jak żywe organizmy.

Nowe zastosowania

Zastosowania kosmiczne elastycznych napędów mogą rozszerzyć rolę robotów w eksploracji wszechświata i gromadzeniu informacji. Zakres ruchu robota zależny jest od rodzaju materiału.

Programowanie robotów przemysłowych nowego typu odbywa się w podobny, do znanego dotychczas, sposób.

Selekcja tworzyw

We wczesnych stadiach badań naukowcy badają szereg materiałów, aby zrozumieć, w jaki sposób napędy mogą być projektowane i wykorzystywane w kosmosie. Do produkcji prototypów używa się drukarek 3D, z których wychodzą formy przyszłych robotów. W nich następnie odlewa się korpusy elastycznych maszyn. W swojej konstrukcji robot ma komory powietrzne, które rozszerzają się i kurczą w zależności od ilości powietrza w nich zawartych. Programowalny robot przemysłowy jest urządzeniem pneumatycznym.

Prace trwają

Stworzenie prototypu to tylko pierwszy krok. Programowanie robotów przemysłowych nowego typu od zera pokazuje, w jaki sposób można wykorzystać tę technologię w kosmosie do budowy i eksploracji przestrzeni. Na podstawie początkowych badań badacze chcą zrozumieć, jakie inne zastosowania miękkiej robotyki mogą istnieć w przyszłości. Aby to zrobić, muszą stworzyć konstrukcje napędowe i przetestować je w serii eksperymentów.

Na podstawie przebadanych właściwości specjaliści planują ustalić możliwości i ograniczenia miękkiej robotyki podczas eksploracji kosmosu. W przyszłości jednak być miękka robotyka może być przydatna również w innych branżach, dlatego dzisiejsze badania są tak ważne.

Właściwość nowej technologii

Pierwszą jest mobilność, która pozwala zrozumieć, w jaki sposób robot może się poruszać. Na przykład po powierzchni Księżyca. Kooperacja, jako druga kluczowa właściwość, ma zasadnicze znaczenie dla zrozumienia, w jaki sposób roboty będą wchodzić w interakcje i łączyć się ze sobą. Elastyczne jednostki to z reguły małe maszyny. Programowanie robotów przemysłowych musi zakładać współpracę w bardziej skomplikowanych zadaniach.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.