W miejscach i budynkach, w których przebywa dużą liczba osób awaryjne oświetlenie jest koniecznością. W przypadku wystąpienia niebezpiecznej sytuacji może ono uratować zdrowie i życie wielu osób. Warto zatem wiedzieć czym charakteryzuje się awaryjne oświetlenie i kiedy jego zamontowanie jest konieczne.
Czym jest awaryjne oświetlenie?
Mówiąc ogólnie, oświetlenie awaryjne to zespół różnych świateł, na które składa się oświetlenie ewakuacyjne oraz oświetlenie zapasowe. Włączane jest ono w sytuacji, w której oświetlenie podstawowe, ogóle przestaje działać. Dzięki temu kontynuowane mogą być różnego rodzaju prace, których przerwanie w danym momencie jest niemożliwe.
Nieco inne zdanie ma w tym przypadku oświetlenie ewakuacyjne, które wchodzi w skład oświetlenia awaryjnego. Pozwala ono na bezpieczne opuszczenie budynku w przypadku wypadku lub innego zagrożenia.
Kiedy awaryjne oświetlenie musi być zamontowane?
Oświetlenie awaryjne musi być zawsze zamontowane w tych budynkach, w których realizowane są prace, które nie mogą być w sposób nagły przerwane. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których przerwanie prac mogłoby stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia osób przebywających w budynku.
O wiele szersze zastosowanie ma w tym przypadku oświetlenie ewakuacyjne. To montowane musi być choćby w takich budynkach jak hale sportowe i widowiskowe, teatry i kina czy centra handlowe. Dotyczy to także wszystkich budynków użyteczności publicznej.
Awaryjne oświetlenie a bezpieczna ewakuacja z budynku
Aby ewakuacja mogła być przeprowadzona bezpiecznie, oświetlenie awaryjne musi włączyć się najpóźniej po 5 sekundach od wyłączenia oświetlenia ogólnego. W budynkach zapewnione musi być oświetlenie dróg ewakuacyjnych oraz strefy ogólnej.
Bardzo istotne jest, aby montowane oświetlenie awaryjne, w tym oświetlenie ewakuacyjne, zawsze posiadało właściwe certyfikaty i atesty bezpieczeństwa. Dzięki temu można mieć pewność, że zadziała ono prawidłowo. Wybór oświetlenia awaryjnego nie może być zatem przypadkowy.