Jak przygotować się do ultrasonografii dopplerowskiej?

Ultrasonografia dopplerowska jest wykorzystywana do badania stanu naczyń krwionośnych. Najczęściej wykorzystuje się ją do diagnozowania żylaków kończyn dolnych, choć ma też więcej zastosowań. Jak można przygotować się do badania? Co trzeba zrobić, by wynik usg był wiarygodny i miarodajny?

Badanie bez przygotowania

Jak łatwo się domyślić do tego, by ultrasonograf dopplerowski mógł dobrze i wiarygodnie zbadań stan naczyń krwionośnych znajdujących się w kończynach dolnych, nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Nie ma nawet potrzeby depilować nóg, bo ewentualne owłosienie nie wpłynie negatywnie na wiarygodność badania czy też jego wynik. Oznacza to, że ultrasonografia dopplerowska właściwie nie wymaga żadnego przygotowania. Nie ma też mowy o konieczności wykonania znieczulenia czy podania miejscowo środków przeciwbólowych. Badanie jest nieinwazyjne. Wystarczy skórę posmarować specjalnym żelem, który ułatwia przesuwanie głowicy oraz przesyłanie fal ultradźwiękowych. Lekarz robi to tuż przed sięgnięciem po głowicę usg, a po wykonaniu badania nadmiar żelu wystarczy zetrzeć chusteczką lub ręcznikiem jednorazowym. Warto podkreślić, że żel do usg nie brudzi ubrań i zwykle nie ma żadnego zapachu. Dzięki temu nawet jeśli jakaś jego ilość znajdzie się przypadkowo na ubraniu, to nie pozostanie po niej plama.

Badanie z przygotowaniem

Ultrasonografia doppler w niektórych wypadkach może wymagać przygotowania do badania. O tym pacjent powinien zostać uprzedzony już podczas zapisywania się do specjalisty. Ultrasonograf dopplerowski wykorzystuje różnice w częstotliwościach fal ultradźwiękowych, które przenikają przez tkanki, a następnie w sposób graficzny są one obrazowane na ekranie. Warto więc wiedzieć, że w przypadku badania przeprowadzanego przez powłoki brzuszne pacjent powinien zachować odpowiednią dietę. Najlepiej jest, by przez kilka dni stosował się do zaleceń diety lekkostrawnej oraz zażył kapsułki ułatwiające pozbycie się nagromadzonych gazów. W dniu badania pacjent powinien być na czczo. Dotyczy to badania: tętnic nerkowych, aorty brzusznej, tętnic trzewnych (pnia trzewnego i tętnic krezkowych), układu wrotnego, żyły głównej dolnej oraz żył biodrowych.