Jak kupić dobry inwerter do fotowoltaiki?

Być może nie każdy o tym wie, lecz w momencie kupowania systemu fotowoltaicznego do domu, nie powinno się skupiać całej uwagi na panelach solarnych, lecz pochylić się także bardzo dokładnie nad inwerterami do fotowoltaiki. Czym dokładnie są takie inwertery do fotowoltaiki, a także jakie są ich najważniejsze cechy użytkowe?

Czym są inwertery do fotowoltaiki?

Dla wielu osób instalacja fotowoltaiczna to tylko panele solarne, które po wytworzeniu ze słońca energii, od razu przekazują ją do instalacji elektrycznej w danym domu. Jest to oczywiście błąd, ponieważ zanim energia ta trafi do telewizora, lodówki, czy też innego urządzenia elektrycznego, musi najpierw zostać po pierwsze odpowiednio przekształcona, a po drugie rozdystrybuowana. I właśnie tymi zadaniami zajmuje się inwerter fotowoltaiczny.Inwerter do fotowoltaiki to nie tylko serce, ale też i kręgosłup całej instalacji. Zajmuje się on przetwarzaniem prądu stałego, jaki wytwarzany jest przez panele fotowoltaiczne na prąd zmienny, który wykorzystywany jest w sieciach elektrycznych. Dodatkowo pełni rolę mózgu całego układu, ponieważ steruje nim i jego działaniem. Odpowiednio dystrybuuje energię, a także we właściwy sposób wykosztuje dostępne w systemie panele solarne. Bez tego urządzenia cały system fotowoltaiczny zwyczajnie nie mógłby istnieć.

Na co zwracać uwagę podczas kupowania inwertera do fotowoltaiki?

Jak łatwo się domyślić, na rynku nie istnieje tylko jeden rodzaj takiego inwertera, lecz jest ich dostępna całkiem pokaźna lista. Różnią się one nie tylko parametrami użytkowymi, lecz przede wszystkim jakością wykonania. A jest to jedna z najważniejszych spraw, na jakie trzeba zwrócić uwagę. Oczywiście trudno jest po samej budowie i zapewnieniach producenta wiedzieć, czy ma się do czynienia ze sprzętem godnym zaufania, czy też nie. Warto więc w tym wypadku zaczerpnąć po prostu nieco informacji dotyczących samego producenta. Warto wybierać przede wszystkim oferty tych najlepszych na rynku.Jeśli chodzi natomiast o sam aspekt techniczny, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na takie cechy, jak maksymalna moc inwertera, ilość możliwych do obsłużenia paneli, a także jego sprawność czy też stopień ochrony. Wiedza ta pozwoli uniknąć wielu późniejszych problemów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy