Jak kłaść tapetę? Najważniejsze informacje

Tapeta na ścianie jest nieprzerwanie modna od wielu lat. Potrafi doskonale ukryć wszelkie nierówności na ścianach, a także z łatwością pozwala na jej umycie podczas zabrudzenia. Dostępna jest w wielu wzorach, z pewnością każdy znajdzie odpowiednią dla swojego wnętrza domu. Upiększyć można pojedyncze lub wszystkie ściany danego pokoju.

Jak kłaść tapetę? Czy można zrobić to bez fachowej pomocy?

Niezbędne są narzędzia, które posłużą podczas tapetowania. Są one konieczne, by można było prawidłowo położyć tapetę. Potrzebne jest wiadro na klej, gąbka, ławkowiec do nakładania kleju, drabina, stół do tapetowania, szczotka do dociskania tapety, nóż do jej docinania, nożyczki, oraz ścierki. Po przygotowaniu narzędzi oraz dokładnym zapoznaniu się z instrukcją z całą pewnością można samemu kłaść tapetę. Kładzenie uzależnione jest od rodzaju ściany, która ma być pokryta tapetą. Należy ją właściwie przygotować przed przystąpieniem do tapetowania. W nowo wybudowanym domu zazwyczaj ściany są otynkowane lub położone są płyty gipsowo-kartonowe. Na dobę przed tapetowaniem należy ścianę pokryć cienką warstwą szpachlówki gipsowej albo preparatem gruntującym. Płyty gk należy zaszpachlować i oszlifować.

Jak położyć tapetę? Krok po kroku

Do klejenia najlepiej wykorzystać stół do tapetowania. Pierwszym krokiem jest zmierzenie wysokości ściany, i przeniesienie wymiarów na rolkę tapety, dodając po 5-10 cm. Odciąć dany kawałek nożyczkami. Cały czas trzeba pamiętać o wzorze na tapecie, klejone kawałki muszą być ze sobą spasowane. Rozpocząć tapetowanie należy z jednej strony okna, a kolejne nakładać dookoła pokoju. Klej należy przygotować po zapoznaniu się z instrukcją producenta. Na ścianie powinny być wyznaczone linie pomocnicze, tapetę należy ułożyć na stole i rozprowadzić na niej klej. Klej nakłada się od środka w stronę brzegów. Następnie należy złożyć do środka część pokrytej klejem tapety, nie przyciskając powstałego zgięcia. To samo należy powtórzyć na drugiej połowie.

Tapetowanie, czy jak kłaść tapetę?

W pierwszym kroku należy przyłożyć tapetę do górnej części ściany, i rozłożyć pierwszą część. Pozostawia się 2-3 cm paska wolnej ściany pod sufitem, a brzeg tapety powinien pokrywać się z wyznaczoną linią pionową. Następnie należy docisnąć do ściany tapetę dłońmi, a szczotką lub szmatką wygładzić od środka w stronę jej brzegów. Po przyklejenie pierwszej połowy, przytrzymując górną część, docisnąć dolną do ściany. Nie należy zostawiać odstępów między kolejnymi paskami tapety. W razie odstępu pasek tapety należy odkleić i przymierzyć ponownie.