Pompy ciepła powietrze-woda to jedne z najnowszych i coraz bardziej popularnych sposobów na ogrzewanie domów oraz wody, którą codziennie używamy przede wszystkim do mycia. Jest wyjątkową zaletą jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu jest to także bardzo ekologiczne rozwiązanie. Co warto o nich wiedzieć?
Ogrzewanie domu przy pomocy pompy ciepła
Urządzenia te używają do ogrzewania wody i pomieszczeń odnawialne źródła energii, a w tym przypadku jest to powietrze pozyskiwane z zewnątrz oraz z wnętrza budynku. Stanowią one aż 75%, a pozostałe 25 pochodzi ze źródeł nieodnawialnych i zazwyczaj jest to energia elektryczna. Są więc bardzo ekologiczne, a co za tym idzie, również oszczędne.
Ich najważniejszymi elementami są sprężarka, parownik, skraplacz, a czynnikiem roboczym jest ciecz krążąca w układzie. Podgrzana ciecz paruje i wyniku działania sprężarki jeszcze bardziej rośnie jej temperatura oraz ciśnienie. Sprzężony i gorący gaz oddaje swoje ciepło do zasobnika z wodą i tym samym ją ogrzewa. Pompy ciepła powietrze-woda działają więc jak inne instalacje grzewcze, ale wykorzystują do tego powietrze.
Różnice w budowie pomp ciepła powietrze-woda
Rozróżnia się je przede wszystkim ze względu na budowę. Mogą składać się z jednego urządzenia lub dwóch. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z urządzeniem o nazwie Monoblok. Jest to jedna jednostka, które może zostać umiejscowiona na zewnątrz lub w środku budynku. Jeśli instalowana jest na zewnątrz, to wymaga również odpowiedniego zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi.
Urządzenie typu Split to dwie jednostki, które znajdują się w różnych miejscach – jedna na zewnątrz, a druga w środku. Połączone są one ze sobą przy pomocy przewodów z czynnikiem chłodniczym. Jeszcze innym rozwiązaniem są instalacje, które łączą cechy tych dwóch typów.
Zalety zastosowania instalacji z pompa ciepła
Są przede wszystkim ekologiczne, oszczędne, a ich montaż i obsługa prosta. Koszt takiej instalacji nie jest bardzo wysoki, ale biorąc pod uwagę możliwe oszczędności, jak najbardziej zrozumiały.
Pompy ciepła powietrze-woda mogą być samodzielnym źródłem ciepła, a także mogą współpracować z takimi instalacjami jak kolektory czy inne kotły grzewcze.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy