Dlaczego szkolenia BHP mają znaczenie?

Szkolenie BHP dla pracodawców, podobnie zresztą jak dla pracowników, jest obowiązkiem każdego podmiotu kierującego pracą innych osób. Jaki jest jego zakres, a także jak często należy powtarzać szkolenie?

Szkolenia BHP dla pracodawców – definicja podmiotu

Aby ułatwić określenie, kto powinien przechodzić okresowe szkolenia powiązane z bezpiecznymi i higienicznymi warunkami pracy, warto dowiedzieć się, kim właściwie jest pracodawca. Zgodnie z definicją podawaną przez kodeks pracy – jest to każdy podmiot (bez względu na to, czy to osoba prawna, fizyczna czy nieposiadająca osobowości prawnej), który zatrudnia pracowników jemu podległych.

Ten typ szkoleń nie jest wymagany w przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą – w takim przypadku podlegają oni innym regulacjom. Szkolenie BHP dla kierowników jest również formą nauczania dla pracowników, jednak kadrę zarządzającą obejmują nieco inne wymogi w tym zakresie. Szkolenia BHP dla pracodawców mają ważność pięciu lat od daty ich wystawienia. Oprócz konieczności pamiętania o odświeżeniu własnych szkoleń, pracodawca ma obowiązek na bieżąco monitorować kwestię szkoleń obowiązkowych dla pracowników.

Szkolenie BHP dla pracodawców – rodzaje

Wskazać można na dwa rodzaje tego typu szkoleń. Pierwsze z nich jest bezpośrednio powiązane z prawami oraz obowiązkami wynikającymi z nawiązanego stosunku pracy. Dotyczy zatem takich kwestii jak uprawnienia pracowników, tematyka badań pracowniczych, urlopów (w tym okolicznościowych), regulacje dotyczące kobiet ciężarnych, a także matek karmiących piersią. Można zatem powiedzieć, że ta część szkolenia bhp dla pracodawców ma umożliwić im efektywne i – przede wszystkim – zgodne z prawem zarządzenia pracą innych osób.

Drugi z rodzajów wiąże się z zapewnieniem bezpieczeństwa na stanowisku pracy. Może być wykonane na przykład jako szkolenie BHP dla kierowników (jeśli to jemu planujemy powierzyć działania w ramach służby BHP) i zapewnia wiedzę związaną między innymi z bezpiecznymi warunkami pracy, zmniejszaniem lub całkowitym eliminowaniem oddziaływania czynników szkodliwych na pracowników, czynności związane z ustalaniem przyczyn oraz skutków wypadków przy pracy i wiele innych.