Ultrasonograf dopplerowski może być wykorzystywany w kilku sytuacjach. Nie bez powodu uważa się go za wyjątkowo użyteczne urządzenie, które może się przydać w diagnostyce. Kiedy powinno się go używać? W jakich warunkach sprawdza się ultrasonografia dopplerowska? Do czego może się przydać?
Sprawdzenie stanu żył
Ultrasonografia dopplerowska umożliwia wykrycie nawet drobnych zmian w stanie żył i tętnic. Tym samym pozwala na szybkie postawienie diagnozy i podjęcie leczenia. Warto pamiętać, że stan układu krwionośnego ma ogromne znaczenie dla stanu zdrowia, a nawet życia. Wszelkie nieprawidłowości mogą się przecież zakończyć udarem lub zawałem, a ich konsekwencją może być nawet śmierć.Stąd też oczywiste jest, że ultrasonograf dopplerowski może być wykorzystywany do tego, by kontrolować stan żył i tętnic, sprawdzać ich drożność oraz przepływy. Jeśli chociaż jeden z parametrów nie jest zadowalający, to znak, że należy podjąć działanie mające na celu przywrócenie go do normy. Najczęściej jest przeprowadzane w obrębie kończyn dolnych po to, by ocenić stan zaawansowania choroby żylnej oraz ryzyko występowania żylaków. Pomaga także ocenić, czy konieczne jest przeprowadzenie operacji usuwającej żylaki i zmiany w obrębie naczyń krwionośnych.
Ultrasonografia Doppler w czasie ciąży
Warto podkreślić, że usg dopplerowskie może być stosowane także podczas ciąży. W tym wypadku nie przeprowadza się go po to, by sprawdzić stan żył czy tętnic przyszłej mamy, ale po to, by móc ocenić przepływy w obrębie naczyń łożyska oraz narządów płodu. Na tej podstawie lekarz może ocenić, czy płód rozwija się prawidłowo oraz ocenić ryzyko występowania ewentualnych schorzeń czy komplikacji podczas porodu. Badanie to jest wykonywane kontrolnie w każdej ciąży, choć w przypadku zagrożenia poronieniem lub przedwczesnym porodem może też okazać się konieczne przeprowadzenie go po raz kolejny. Na szczęście badanie jest nieinwazyjne i bezpieczne, więc nie wpływa negatywnie na rozwój płodu, a jedynie pozwala go monitorować.