Podłączenie paneli fotowoltaicznych – czynnik niezbędny do ich prawidłowego działania

Montaż paneli fotowoltaicznych nie ogranicza się wyłącznie do doboru odpowiednich paneli, przetworników, falowników itd. Konieczne jest również zastosowanie znacznie mniej złożonej, choć równie ważnej infrastruktury. Mowa tu przede wszystkim o elementach, których zadaniem jest połączenie paneli ze sobą.

Łączenie paneli = uniwersalne zasady

Łączenie ze sobą paneli fotowoltaicznych powinno się odbywać na tych samych zasadach, co w przypadku standardowych źródeł zasilania. Dzięki temu można uzyskać odpowiednią wartość napięcia i prądu, a co za tym idzie – dostosować ją do wymogów stawianych w ramach konkretnej instalacji. Istotne jest również to, by poszczególne źródła zapewniały tą samą moc. Dzięki temu unika się ryzyka przepływu prądów wyrównawczych.

W przeciwnym razie panele fotowoltaiczne mogą ulec zarówno uszkodzeniu, jak i przegrzaniu. Nieodpowiednie połączenie poszczególnych ogniw może – wraz z dużą ilością ciepła słonecznego – doprowadzić nawet do ich zapłonu. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że w przypadku domu wiąże się to nawet z ryzykiem wystąpienia intensywnego i trudnego do ugaszenia pożaru.

Konektory i inne gadżety

Dzięki konektorom panele fotowoltaiczne można podłączać w praktycznie nieograniczony sposób. Co ważne – konektory te (złącza) są zaprojektowane w ten sposób, by zapewnić instalacji maksimum bezpieczeństwa. Przykładowo ich rozpięcie w “przypadkowy” sposób nie jest w ogóle możliwe. Wręcz przeciwnie – potrzeba do tego prostych, choć niezbędnych narzędzi.

Dlaczego jest to tak istotne? Chociażby dlatego, że w przypadku łatwych do rozpięcia złącz, połączenia te mogłyby zostać rozłączane za pomocą wiatru i innych, prostych oddziaływań mechanicznych. Nie ulega bowiem wątpliwości, że przewody te muszą być rozłożone z uwzględnieniem pewnego luzu, który pozwoli na ich kompensację w przypadku obniżenia temperatury powietrza.

Zabezpieczenia – co warto wiedzieć?

Istotnym elementem zabezpieczającym panele fotowoltaiczne są specjalne czujniki, które chronią je w przypadku wystąpienia nadmiernego napięcia w linii. Dzięki temu można zabezpieczyć zarówno panele, jak i resztę obwodu przed skutkami przepięć, iskrzenia na linii 230 V i wielu innych, niekorzystnych zjawisk elektrycznych.

Podsumowując, każdy panel fotowoltaiczny to element o niezwykle delikatnej, a zarazem funkcjonalnej strukturze. I właśnie dlatego należy łączyć je ze sobą w sposób dokładny, profesjonalny i wymagający uwagi. Dzięki temu można mieć pewność, że dana instalacja będzie działać przez długi czas i to w sposób całkowicie niezawodny.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.