Zasady projektowania domów energooszczędnych

Domy energooszczędne to rozwiązania, które zapewniają nie tylko wysoki komfort i wygodę mieszkańców, ale również umożliwiają znaczne oszczędności. Domy tego rodzaju są doskonale zaizolowane, ale muszą być wznoszone z należytą uwagą.

O czym należy pamiętać podczas projektowania domów energooszczędnych?

Podczas przygotowywania projektu domu energooszczędnego należy zwracać uwagę na kilka istotnych cech budynku. Nie bez znaczenia jest w tym wypadku dobieranie odpowiednich proporcji domu. Stosunek ilości przegród wewnętrznych powinien być jak najmniejszy, a ilość balkonów i tarasów musi być znacznie ograniczona. Bryła budynku powinna być zatem dość prosta. Poza tym, ważna jest orientacja budynku. Godnym polecenia rozwiązaniem jest takie projektowanie budynku, które sprawia, że większość przeszkleń znajduje się po stronie zachodniej i południowej.

Na jakie inne elementy budynku należy zwrócić uwagę?

W domach energooszczędnych powinny być montowane dobrej jakości okna trzyszybowe. Dobrym rozwiązaniem jest wybór okien, które nie posiadają podziałów. Warto również montować okna, które nie są otwierane. Umieszczenie kilku tego rodzaju okien poprawia właściwości izolacyjne i szczelność domu. Okna powinny być starannie montowane w zewnętrznej warstwie izolacyjnej budynku.

Czy rodzaj zastosowanej wentylacji ma znaczenie?

Zdecydowanie tak. Domy energooszczędne powinny posiadać efektywnie działającą wentylację mechaniczną. Konieczny jest w tym wypadku rekuperator, który umożliwia odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza. Takie rozwiązanie ogranicza konieczność projektowania i montażu kominów wentylacyjnych oraz zapewnia dopływ świeżego powietrza. Sprawdza się ono zarówno w okresie zimy, jak również podczas letnich upałów, ponieważ zapewnia pasywne chłodzenie budynku. Te i inne godne polecenia rozwiązania można znaleźć na stronie: https://www.multicomfort.pl/domy-prefabrykowane/domy-energooszczedne/.