Innowacyjne rozwiązania, które usprawniają pracę przedsiębiorstw i pomagają im w minimalizowaniu zagrożeń i zwiększaniu szans są na przysłowiową wagę złota. Jednym z wyżej wspomnianych rozwiązań jest niewątpliwie system andon, który w perfekcyjny sposób pozwala na osiągnięcie tego typu założeń.
O co chodzi w systemie andon?
System andon pozwala na szybką reakcję i przerwanie procesu produkcji w sytuacji, kiedy zostanie wykryty defekt jakościowy. Pracownik, który go zauważy, przy użyciu tablicy świetlnej zgłasza zaistniały problem. Wówczas produkcja zostaje wstrzymana, a lider zobowiązany jest do weryfikacji oraz w razie konieczności doprowadzenia do uporania się z nim.
Dzięki systemowi andon jest możliwe zminimalizowanie strat, jakie mogą powstać w wyniku produkowania towaru z trefnym elementem itp. Rewelacyjnie sprawdza się to w dużych firmach produkcyjnych, które wytwarzają towary na szeroką skalę.
Jak wdraża się system andon?
Andon jest wdrażany w dwóch etapach. Pierwszy etap poświęcony jest testom i weryfikowaniu, jak sprawdzi się on w przypadku danej produkcji. Natomiast drugi stanowi wdrożenie kompletnego systemu już na wszystkich liniach produkcyjnych.
Decyzję o zastosowaniu jego pełnej wersji podejmuje zarząd firmy. Dokonuje tego na podstawie raportów, które zostały przygotowane podczas testów. Czasami może okazać się, że system nie spełnia oczekiwań i decyzja jest negatywna. W przypadku decyzji pozytywnej oczywiście system jest instalowany z wszelkiego rodzaju aplikacjami i innymi dodatkami, które mają zapewnić mu jak najbardziej profesjonalne działanie.
Czy w małych przedsiębiorstwach warto stosować system andon?
Tak naprawdę wyżej wspomniany sprawdza się tylko w przypadku dużej i ciągłej produkcji. Jeżeli przedsiębiorstwo jest niewielkie, a co za tym idzie nie posiada dużej ilości maszyn itp., to inwestowanie środków w tego typu sprzęt jest zwyczajnie nieopłacalne.W związku z powyższym dedykowany jest on dużym przedsiębiorstwom produkcyjnych u których straty mogą występować na zdecydowanie większym poziomie.
Kto powinien zająć się wdrożeniem systemu?
Wdrożeniem systemu powinna zająć się firma, która z reguły prowadzi jego sprzedaż. Jest to wymagająca czynność, w której niezbędne jest oko eksperta. Tylko dobrze wdrożony system pozwoli na osiągnięcie zamierzonych rezultatów, a co za tym idzie pełne wykorzystanie jego potencjału. W związku z powyższym warto powierzyć tą czynność fachowcom.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Signalo