Manometry ciśnieniowe to proste w obsłudze i mało skomplikowane urządzenia pomagające ustalić stan sprawności różnego rodzaju instalacji. Potocznie nazywa się je ciśnieniomierzami. Choć wykorzystywane są zwykle przez specjalistów, nic nie stoi na przeszkodzie, by zaopatrzyć się w to urządzenie na potrzeby domowego warsztatu.
Zastosowanie manometrów
Manometry stosuje się w celu pomiaru ciśnienia par gazów lub cieczy. Jest to podstawowe urządzenie miernicze wykorzystywane m.in. w ciepłownictwie, wodociągach, hydraulice, gazownictwie czy kanalizacji. Manometry do gazu znajdują zastosowanie w wielu branżach, od przemysłowych po medycynę.
Główne zadanie manometrów do gazu to określenie różnicy między pomiarem ciśnienia wewnętrznego badanej instalacji a ciśnieniem otoczenia, czyli ciśnieniem atmosferycznym. Manometr wskazuje, czy mierzone ciśnienie wewnętrzne jest niższe czy wyższe od otaczającego ciśnienia atmosferycznego i o jaką wartość. Manometry do gazu sprawdzą się przy pomiarze ciśnienia gazu w butlach, liniach transportowych czy zbiornikach z gazem.
Rodzaje manometrów do gazu
Manometry ciśnieniowe różnią się budową, dokładnością pomiarów czy rodzajem mierzonego ciśnienia. Dzieli się je na trzy główne kategorie: standardowe, puszkowe, z separatorem membranowym. Oprócz wyżej wymienionych rozróżnia się także manometry elektryczne, hydrostatyczne, tłokowe oraz dzwonowe, jednak nie są one zbyt powszechnie stosowane.
Manometry standardowe to urządzenia zbudowane z rurki Bourdona, elementów pomiarowych, tarczy oraz obudowy. Rurka o owalnym kształcie pod wpływem napierającego ciśnienia ulega zaokrągleniu, a wskazówka poruszana przez końcówkę rurki wskazuje wynik pomiaru.Manometry do gazu puszkowe wykorzystywane przy pomiarze gazów o małej sile, do mediów gazowych suchych. Konstrukcja budowy składa się z dwóch zwiniętych membran, złączonych ze sobą na całej długości obwodu. Tego typu manometr znajduje zastosowanie m.in. w technologiach medycznych i próżniowych. Z kolei manometry z separatorem membranowym zastosowanie znajdują w przypadkach instalacji mediów gorących, gęstych, zlepiających, w których mogą pojawiać się zanieczyszczenia, a także przy wymaganiach zachowania szczególnej sterylności instalacji. Separator membranowy ma za zadanie ochronę układu pomiarowego przed szkodliwym wpływem mierzonego medium.
Manometry do gazu dostępne są w oferciepascalpolska.pl.