Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że środowisko naturalne powinno być chronione wszystkimi możliwymi środkami. Ponadto ochrona przyrody powinna mieć miejsce zarówno na szczeblu państwowym, jak i poprzez nasze codzienne wybory. Jednym z elementów składającym się na ochronę środowiska naturalnego w Polsce jest program monitoringu jakości wód podziemnych. Na czym on polega?
Dyrektywa Parlamentu Unii Europejskiej
W Polsce od niemalże 20 lat przeprowadzany jest monitoring wód podziemnych. Jest to jeden z programów składowych całościowego systemu państwowego monitoringu środowiska. Początku badań upatruje się w dyrektywie Parlamentu Europejskiego z 2000 roku, która ustanowiła ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej.
Polska jako jeden z krajów aspirujących do członkostwa w Unii Europejskiej zdecydowała się na implementację unijnej dyrektywy do krajowego porządku prawnego. Aktualnie w ramach monitoringu wód podziemnych przeprowadzane są regularne badania specjalistyczne mające na celu określić stan zarówno ilościowy, jak i jakościowy.
Badania ilościowe oraz jakościowe przeprowadzane w Polsce
Wszystkie z badań przeprowadzonych w ramach państwowego monitoringu środowiska ustalane są w 3 letnich odstępach. W ramach badania ilościowego, jak sama nazwa wskazuje określa się poziom zwierciadła wód podziemnych na podstawie obserwacji ze wcześniej wytypowanych hydrologicznych otworów obserwacyjnych. Z kolei monitoring jakościowy sprowadza się do analizy chemicznej pobranych próbek wody.
Na ogólnie rozumiany jakościowy monitoring wód wkłada się tak zwany monitoring badawczy, diagnostyczny oraz operacyjny. W przypadku monitoringu badawczego mamy do czynienia ze sprawdzaniem przyczyn, prowadzących do nieosiągnięcia wcześniej zamierzonych celów środowiskowych. Ma na celu również określić wielkość zaistniałego zanieczyszczenia oraz to, jaki ma ono wpływ na ogólny stan wód podziemnych.
W przypadku monitoringu diagnostycznego mamy do czynienia z badaniami które próbują przewidzieć, w jaki sposób działania człowieka będą wpływały na stan jakościowy wód podziemny w perspektywie długoterminowej. W ostatnim przypadku tzn. w przypadku monitoringu operacyjnego mamy do czynienia z obserwacją która sprawdza, w jaki sposób podjęte wcześniej działania naprawcze wpłynęły na ogólną jakość wód podziemnych