Jak wiadomo otworzenie własnej działalności gospodarczej jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz więcej osób podejmuje decyzję o prowadzeniu działalności w przemyśle. Nie wszyscy jednak mają świadomość, że świetnym sposobem na biznes jest skup złomu.
Od czego powinny zacząć osoby, które chcą prowadzić skup złomu?
Trzeba zdawać sobie sprawę, że jeszcze przed pójściem do urzędu i zarejestrowaniem firmy konieczne jest właściwe zadbanie o sprawy organizacyjne i formalne. Należy przede wszystkim wybrać najbardziej odpowiednie miejsce, w którym będzie możliwość prowadzenia skupu. Oczywiście nie może to być dowolny plac, gdyż jest to chronione bardzo dużą liczbą przepisów np. środowiskowych. Zdecydowanie najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem będzie zatem wybranie rejonów przemysłowych, które znajdują się praktycznie w każdym mieście. Ponadto plac nie może być również mały, gdyż skup złomu wymaga odpowiedniego wyposażenia. Konieczne będzie przede wszystkim biuro przeznaczone do zawierania umów. Kolejnym istotnym elementem będą systemy do ważenia pojazdów nie tylko przy przyjeździe, ale również zaraz po rozładunku w celu określenia jak duża ilość złomu została dostarczona.
Cena złomu
Warto mieć świadomość że ceny złomu różnych metali będą się od siebie różniły. Przykładowo za 1 kg miedzi skup będzie płacił 18 złotych, z kolei za 1 kg aluminium tylko 4 złote. Trzeba również zdawać sobie sprawę, że cena złomu na poszczególne metale może się zmieniać w czasie. Ponadto ceny złomu danego metalu na różnych skupach będą się od siebie minimalnie różniły.
Podzielenie placu na odpowiednie strefy
Skup złomu musi być posiadać nie tylko i wyłącznie wagę i biuro, ale być podzielony na określone strefy recyklingu, rozładunku, segregacji oraz przechowywania. Przedsięwzięcie będzie zatem zależało od odpowiedniej organizacji, a także podejścia do zaplanowania biznesu. Rekomendowane jest również bardzo dokładne zapoznanie się z ustawą o ochronie środowiska, gdyż zakłada ona bardzo dużą liczbę regulacji przy przetwórstwie lub przechowywaniu materiałów odnawialnych. Nie przestrzeganie przepisów będzie oczywiście skutkowało licznymi karami finansowymi czy brakiem możliwości uzyskania dodatkowych środków z funduszy celowych czy Unii Europejskiej.