Co wiedzieć trzeba o klejach silikonowych?

Nazwa silikon określa całą gamę różnego rodzaju tworzyw sztucznych, które zostały zbudowane z polimerów nieorganicznych. W ich skład wchodzą mieszanki tworzyw pełne wypełniaczy, barwników czy różnego rodzaju domieszek przeciwutleniaczy oraz substancji bakteriobójczych, przeciwgrzybiczych czy pleśniobójczych. Ponadto silikony są wodoodporne i elastyczne.

Kleje silikonowe

W oparciu o zalety silikonu powstały kleje silikonowe, które są klejami uniwersalnymi i nie rozpuszczają danego klejonego materiału, co mogłoby się stać w przypadku innych klejów. Tego typu kleje są jednoskładnikowe lub dwuskładnikowe, a wykonano je z kauczuku silikonowego.

Bardzo dużą zaletą klejów silikonowych jest fakt, że są one elastyczne, mocno sklejają, a powierzchnie nimi sklejone mogą poruszać się względem siebie. Z tego też powodu kleje te są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych jak i w przemyśle.

Doskonałe właściwości elastyczne

Kleje silikonowe to kleje o idealnych właściwościach elastycznych. Sprawdzają się doskonale tam, gdzie jest potrzeba trwałego zespolenia danych powierzchni. Ich elastyczne wiązanie nie niszczy żadnych elementów i pozwala na zastosowanie tego typu klejów w przemyśle spożywczym. Dodać bowiem trzeba, że silikonowe kleje nie zawierają także w sobie substancji trujących.

Wykorzystanie klejów silikonowych jest bardzo duże. Ich szeroki wybór pozwala na znalezienie odpowiedniej opcji do klejenia szkła, plastiku, ceramiki, emalii, kamienia naturalnego i wielu innych materiałów.

Jednoskładnikowe kleje i dwuskładnikowe

Silikonowe kleje występują jako substancje jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. W pierwszym przypadku nazywane są one płynną uszczelką, ponieważ po zaaplikowaniu klej ten tworzy gumową powierzchnię. Natomiast w drugim przypadku silikon idealnie się utwardza. Oba rodzaje klejów są odporne na promienie UV, wilgoć, złe warunki atmosferyczne. Idealnie łączą ze sobą elementy, które trzeba skleić.

Dodatkowo klej silikonowy dwuskładnikowy, dzieli się jeszcze na silikon kondensacyjny i addacyjny. Różnice między nimi polegają na parametrach, w wyniku których inaczej się kurczą. Kondensacyjne silikony najczęściej wykorzystywane są w elektronice jako zalewa silikonowa, a addacyjne jako żele, czyli silikonowe kleje, które się szybko utwardzają. Można też wspomnieć, że kleje tego typu są odporne na starzenie się i na działanie poszczególnych olejów. Warunkiem ich dobrego stanu, przez dłuższy czas jest odpowiednie ich przetrzymywanie w oryginalnym opakowaniu i w pomieszczeniu o odpowiedniej temperaturze.