Europa stała się pożeraczem energii. Nasycenie technologiczne spowodowało, że niewielka część świata zużywa dwadzieścia procent potencjału energetycznego ziemskiej gospodarki. Doprowadziło to system do przeciążenia i zadyszki. Zapaść energetyczna i względy ekologiczne wpływają na decyzje Wspólnoty Europejskiej, która unifikuje prawodawstwo dotyczące wykorzystania zasobów energetycznych.
Budownictwo może pomóc w racjonalnym korzystaniu z potencjału energetycznego regionu. Od kilku dekad rozwija się nurt praktycznego zastosowania nowoczesnego podejścia do spraw ekologii. Jest to tak zwane budownictwo pasywne.
Stare sposoby w nowoczesnym wykonaniu
Technologia szkieletowa to wypróbowany sposób wznoszenia budynków. Ważnym składnikiem każdego budynku są otwory budowlane. W nowoczesnej technologii są to np. okna pasywne. Domy szkieletowe, jak inne technologie dają się w łatwy sposób poddawać procesowi prefabrykacji.
Technologia zawiera pięć punktów
Na technologię wykonania domu pasywnego składa się pięć etapów. Pierwszym jest wykonanie posadowienia fundamentów. Następnie, często równolegle do pierwszego etapu rozpoczyna się produkcja domu. Na tym etapie zamawiane są podzespoły gotowe, takie jak drzwi i okna pasywne. Kolejno następują trzy etapy przeprowadzane już na miejscu: montaż prefabrykatów, montaż instalacji i wykończenia wnętrz.
Szczegóły technologiczne
Ciekawym doświadczeniem jest zaznajomienie się z cyklem prefabrykacji ścian. Stanowisko produkcyjne składa się ze stołu montażowego podzielonego na dwie połowy. Część podawczą i odbiorczą. Szkielet ściany powstaje na stronie podawczej i jest obijany wewnętrznym materiałem wykończeniowym. Następnie za pomocą siłowników stół pionuje konstrukcję i przekazuje ja na druga stronę montowni. Na stole odbiorczym wypełnia się przestrzenie między szkieletowe i zamyka konstrukcję. Na tym etapie nie są jeszcze zamontowane ani okna ani drzwi pasywne.
Domy budowane w technologii szkieletowej spełniają założenia teoretyczne pasywnego korzystania z zasobów energetycznych. Oprócz okien pasywnych, wentylacji z rekuperacją i pompy ciepła, które weszły na stałe do kanonu budownictwa w technologii pasywnej, stosuje się wiele materiałów zapewniających spełnienie parametrów ochrony energetycznej.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm.