Podrażnienia, zabrudzenia, a nawet zakażenia – to może grozić naszym dłoniom, jeśli ich odpowiednio nie zabezpieczymy. Szczególnie ma to znaczenie, gdy wykonujemy prace w branży medycznej. Na szczęście można zakupić specjalne, ochronne rękawice nitrylowe, dostępne w różnych rozmiarach i opakowaniach.
Co to za materiał?
Owe rękawiczki nie miałyby doskonałych właściwości, gdyby nie materiał, z którego zostały uszyte. Jak sama nazwa wskazuje, do ich produkcji wykorzystano nitryl, znany też jako NBR. Jest to guma butadienowo-akrylonitrylowa, która charakteryzuje się niesamowicie wysoką odpornością na wszelkie rozdarcia i ścieranie.
Jednak najbardziej istotną cechą i jednocześnie zaletą jest pełne zabezpieczanie przed wspomnianymi na wstępie zabrudzeniami czy zakażeniami, spowodowanymi przez bakterie, wirusy oraz grzyby. Razem z maseczkami rękawiczki stanowią więc szczelną ochronę.
Jednorazowy użytek i pewna zasada
Niestety, rękawice nitrylowe, mimo swojej funkcji, nie są przeznaczone do wielokrotnego stosowania. Możne je założyć raz, a następnie wyrzucić i wymienić na nowe. Nie należy ich prać ani dezynfekować. Jeżeli będziemy o tym pamiętać, to nawet koronawirus nie przedostanie się tak łatwo do naszego organizmu.
Uwaga! W przypadku bezpośredniego kontaktu z krwią pacjenta koniecznie musimy pozbyć się tych rękawic. W jaki sposób? Powinny się one wówczas znaleźć nie w zwykłym koszu, a specjalnym pojemniku na odpady skażone.
Zakładanie i zdejmowanie
Oczywiście należy też pamiętać, że rękawice nitrylowe to całkiem inne produkty niż typowe rękawiczki do ochrony przed mrozem. Zanim je założymy, powinniśmy umyć ręce w wodzie z mydłem. Gdy już to zrobimy, czas na kolejny etap.
Wyjmujemy na początek jedną rękawicę z opakowania. Unikając dotykania innych części, chwytamy ją ostrożnie tylko za końcówkę i wsuwamy dość szybkim ruchem na swoją dłoń. Dopiero po tej czynności za pomocą zgiętych palców odwijamy zewnętrzną warstwę nadgarstkową drugiej rękawicy. Brzmi skomplikowanie, ale tak naprawdę to dość proste zadanie.
Przy zdejmowaniu rękawic nitrylowych też należy wykorzystać odpowiednią technikę. Na wysokości nadgarstka pociągamy jedną z nich, aby wywróciła się na lewą stronę. Z kolejną należy postąpić nieco inaczej – zsuwamy ją w taki sposób, by możliwe było jej naciągnięcie na wcześniej zdjętą rękawiczkę.
Więcej informacji znajdziesz na stronie rękawice nitrylowe.