Domy energooszczędne – ogólne informacje

Rachunki za energię są bardzo wysokie. Jednak nie we wszystkich domach. Okazuje się, że są nowoczesne budowle, w których możliwe jest zminimalizowanie takich kosztów. To samowystarczalne domy energooszczędne. W niniejszym tekście ogólnie wyjaśnimy, czym się one charakteryzują.

Kiedy mamy do czynienia z domem energooszczędnym?

Jak wygląda tradycyjny dom, każdy wie, ale po czym rozpoznać ten nowoczesny, energooszczędny? Przede wszystkim jest to zwarta, prosta bryła z płaskim dachem. Tego typu konstrukcja, co można przeczytać na https://www.multicomfort.pl/domy-prefabrykowane/domy-energooszczedne/, pozwala na znacznie ograniczenie strat ciepła w ciągu całego roku.

Przy projektowaniu takowych budynków, należy unikać skomplikowanych elementów. Za to koniecznie trzeba pamiętać o jak największych przeszkleniach skierowanych najlepiej ku południowej stronie świata, mających bardzo mały współczynnik przenikania ciepła.

Budowa domu energooszczędnego – odpowiednie materiały

Co ciekawe, aby dom nazwać energooszczędnym, konieczne jest przestrzeganie pewnych, wprowadzonych przez ostatnie lata restrykcji. Wie o tym firma MultiComfort, która na swej stronie multicomfort.pl/domy-prefabrykowane/domy-energooszczedne/ przedstawia, jak powinien wyglądać najlepszy projekt.

Przy budowie tego typu domu trzeba zrobić wszystko, by maksymalnie ograniczyć ucieczkę ciepła na zewnątrz. Każda ściana, okno i drzwi muszą cechować się idealną szczelnością. Właśnie dlatego niezbędne jest użycie takich materiałów, jak chociażby marmur. Wówczas zachowamy świetną izolacyjność ścian.

Oczywiście koszt budowy nie jest mały, bo wynosi nawet kilkadziesiąt tysięcy więcej niż w przypadku tradycyjnych konstrukcji. Jednak mimo warto zdecydować się na ów dom w stanie deweloperskim, osadzony często na prostokącie i mocnej płycie fundamentowej.

Dom energooszczędny czy pasywny?

Gdy w grę wchodzą nowoczesne domy z prefabrykatów, to poza energooszczędnymi, mamy też do wyboru budynki pasywne, gdzie zużycie ciepła jest mniejsze. Nigdy nie ma w nich systemów grzewczych i innych dodatkowych źródeł ciepła. Wystarczy sama izolacja, by móc utrzymać optymalną temperaturę.

Czy zatem takie domy są lepsze? Niekoniecznie. Zaglądając na multicomfort.pl/domy-prefabrykowane/domy-energooszczedne/ można odkryć, że opisane w tym artykule konstrukcje także mają wiele zalet. Wybór domu zależy więc od indywidualnych potrzeb i grubości portfela.