Piktogram ewakuacyjny można spotkać w wielu budynkach, czyli między innymi w biurze, urzędzie, szkole, galerii, szpitalu. Poszczególne znaki mają różne znaczenie. Ich celem jest ułatwienie wyjścia z obiektu w razie zagrożenia. Polskie prawo wymaga ich stosowania.
Piktogram ewakuacyjny jako obowiązkowe wyposażenie różnych budynków
W budynkach muszą znajdować się znaki ewakuacyjne. Mają one postać białych piktogramów na zielonym tle, przez co łatwo je zauważyć. Charakterystyczny kształt to kolejna cecha rozpoznawcza, jest on kwadratowy lub prostokątny. Zadaniem znaków ewakuacyjnych będzie oczywiście przekazywanie informacji. W sposób pośredni wpływają również na kwestię bezpieczeństwa.
Znaki ewakuacyjne znajdują się najczęściej niedaleko wyjść i dróg ewakuacyjnych. Ma to na celu przyspieszenie i ułatwienie opuszczenia zagrożonego budynku. Wystarczy spojrzeć na piktogramy ewakuacyjne, aby zapoznać się z planem obiektu i udać do odpowiedniego miejsca. W razie wystąpienia zagrożenia najgorsze jest wpadanie w panikę. Znaki ewakuacyjne mają temu przeciwdziałać.
Jakie wyróżnia się kategorie piktogramów ewakuacyjnych?
Piktogramy ewakuacyjne mogą mieć różną postać. Wyróżnia się rozmaite grupy. Oznaczenia ewakuacyjne dotyczą między innymi drzwi. Na znaku mogą widnieć: informacje o przesunięciu drzwi w celu ich otwarcia, drabina ewakuacyjna lub okna ewakuacyjne z drabiną. Inna grupa znaków oznacza miejsce zbiórki po opuszczeniu zagrożonego obiektu. Są również znaki kierunków i znaki dróg ewakuacyjnych. Na ich podstawie można szybko wywnioskować, dokąd zmierzać w celu wyjścia z obiektu.
Piktogramy ewakuacyjne mogą wskazywać również na znaki ratunkowe. Za ich pomocą możliwe staje się łatwe odnalezienie apteczki pierwszej pomocy, sprzętu medycznego, miejsca do wezwania pomocy. Piktogramów ewakuacyjnych używa się również w celu oznaczenia przeszkód. Mogą informować o stopniu, progu, niskim stropie, stromych schodach. Na znaku może znaleźć się wszystko, co stanowi potencjalne zagrożenie.