Moda na budowanie domów energooszczędnych jest coraz większa, ponieważ wzrasta świadomość inwestorów, a także by mogli budowlane stają się rygorystyczne. Domy pasywne pozwalają na duże oszczędności dlatego tak chętnie zostają one budowane.
Co to jest dom pasywny?
Pasywne budownictwo to sposób na ekologiczne i ekonomiczne budowanie. Dom pasywny wyróżnia się izolacją termiczną i niewielkim zapotrzebowaniem na energię, ponieważ temperaturę w pomieszczeniach uzyskuje się poprzez wykorzystanie wentylacji mechanicznej, rekuperatora oraz kolektorów słonecznych i pompy ciepła.
Dom pasywny projekt
Dom pasywny projekt ma tutaj bardzo duże znaczenie, ponieważ zawiera on konkretne wymagania jakie musi spełniać dany budynek. Projekty domów pasywnych rozpoczyna się od wyboru działki, która musi mieć bardzo dobry dostęp do słońca. Podczas szukania działki trzeba wziąć pod uwagę by była ona nachylona na południe, by największa ściana domu mogła zajmować właśnie tę część działki.
Kolejnym krokiem jest wybór projektu, ponieważ dostępne są Projekty domów pasywnych już gotowe, a także takie, które wykonywane są na indywidualne zamówienie inwestora. Gotowe projekty domów pasywnych są tańsze od rozwiązań indywidualnych, ale trzeba pamiętać, że gotowe projekty są przeznaczone do budowania na konkretnych działkach. W czasie wykonywania projektu domu trzeba określić jego wielkość oraz kształt, ponieważ ma to bardzo duże znaczenie w kontekście energii. Duża powierzchnia i liczne złamania przegród i narożniki generować będą duże ubytki ciepła. Najlepszym rozwiązaniem są domy mające powierzchni od 90 do 120 m o zwartej, prostokątnej bryle.
Budowa domów pasywnych
Aby dom pasywny spełniał swoje zadanie należy dobrać technologię budowy obiektu. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się technologia polegająca na budowie ścian dwuwarstwowych, przez które będzie przenikać ciepło do wnętrza domu. Budowa domów pasywnych różni się od budowy klasycznych domów, ponieważ domy pasywne nie mają balkonów oraz połączonych z domem garaży. Balkon oraz garaż generują straty ciepła i ciężko jest ja ocieplić. Jeżeli jednak inwestorowi zależy na balkonie lub garażu, wówczas można dostawić je do budynku, ale na własnej konstrukcji.