Hałas to niestety już naturalny element miejskiego krajobrazu. Ale z hałasem można sobie jednak poradzić bardzo łatwo, a współczesna technologia daje nam do tego bardzo dobre narzędzia. Istnieje wiele technik i materiałów, dzięki którym ściany można wyciszyć całkowicie skutecznie. To niezwykle istotne zwłaszcza w dużych miastach.
Dlaczego wyciszamy ściany?
Ściany wyciszamy przede wszystkim ze względu na komfort, ale również zdrowie mieszkańców, lub użytkowników budynków. Wyciszenie ścian nieraz potrzebne jest również ze względu na kwestie prawne. Osobne przepisy nakazują ograniczenie poziomu hałasu do określonego minimum.
Jak pokazują badania naukowe, duży poziom hałasu ma wyjątkowo niekorzystny wpływ na ludzkie zdrowie. Zwłaszcza jeżeli hałas ten jest długotrwały. Do takiej sytuacji dochodzić może na przykład w bezpośrednim sąsiedztwie dużych, przelotowych ulic, zakładów produkcyjnych i wielu innych miejsc. Warto jednocześnie zaznaczyć, że odpowiednie wyciszenie ścian konieczne jest również ze względu na możliwość koncentracji (co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w biurowcach), a co za tym idzie – efektywności pracy.
Materiały do wyciszania ścian
Do wyciszania ścian stosuje się dziś bardzo różnorodna, zarówno tradycyjne, jak i całkowicie nowoczesne materiały. W praktyce można powiedzieć, że obecnie izolacja akustyczna jest praktycznie normą i wykonuje się ją we wszystkich, nowo stawianych budynkach.
Nowoczesne materiały wyciszające znacznie poszły do przodu w kwestii nowoczesnych rozwiązań. O ile dawniej zapewnienie odpowiedniej izolacji przed hałasem wymagało użycia grubych warstw materiałów, to dziś stosuje się w tym celu dość cienkie, ale niesamowicie skuteczne membrany.
Wyciszanie i inne rodzaje izolacji
Warto w tym miejscu wspomnieć o innych rodzajach izolacji, używanych w budownictwie. Jest to przede wszystkim izolacja termiczna. Stosuje się dziś tu zarówno materiały prefabrykowane, jak różnego rodzaju płyty itp., ale również nakładane bezpośrednio na ścianę pianki poliuretanowe (i inne).
Wiele materiałów, które używane są dziś do wykonania izolacji termicznej budynków zapewnia jednocześnie izolację akustyczną, co znaczenie ułatwia wykonywanie prac. W szczególnych przypadkach konieczne jest jednak w dalszym ciągu zastosowanie osobnej izolacji akustycznej, ze względu na konieczność zachowania ciszy wewnątrz budynku – zwłaszcza w miejscach z dużą ilością hałasu.