Żywica epoksydowa, do niedawna kojarzona z przestrzeniami przemysłowymi, dziś coraz częściej pojawia się w domach, biurach, ogrodach. Nadaje się wykończenia podłóg, ale również mebli czy tarasów. Jej zaletą jest prostota, niebanalny styl, który nadaje wnętrzom, a także wysoka wytrzymałość i ponadczasowość.
Czym jest żywica epoksydowa?
Stosowana w wykończeniu mieszkań i mebli żywica epoksydowa to syntetyczny materiał jedno- lub dwuskładnikowy. Obowiązkowym składnikiem są polifenole – chemiczne związki występujące w roślinach. Czasami uzupełniane są one o specjalny utwardzacz, mowa wtedy o żywicy dwuskładnikowej. Żywice epoksydowe występują w wielu kolorach. Tą bazową jest przezroczysta żywica, jednak producenci oferują również żywicę białą, w odcieniach szarości, kolorową.
Żywica epoksydowa we wnętrzach – największe zalety
Materiał ten stosowany jest w charakterze impregnatu, ponieważ utwardza, wzmacnia i chroni różnego typu powierzchnie: drewno, metal, beton szkło. Zapobiega zniszczeniom mechanicznym, ale też wywołanym przez kontakt z cieczą czy wysoką temperaturą. Ma postać półpłynną, więc łatwo go rozprowadzić na różnego typu powierzchniach, uzyskując gładką. przyjemną dla oka powierzchnię. Żywica epoksydowa jest bardzo odporna na ścieranie, zarysowania, rozciąganie. Nie niszczy się pod wpływem wilgoci czy skrajnych temperatur, może być stosowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Idealnie nadaje się na powierzchnie szczególnie narażone na uszkodzenia: do przedpokoju, kuchni, garażu, na taras, do mebli, które są intensywnie użytkowane, także na zewnątrz.
Kiedy warto sięgnąć po żywicę przezroczystą?
Od kilku lat ogromną popularnością cieszą się żywice barwione na biało czy szaro kładzione na podłogę, tworzące elegancją, minimalistyczną powierzchnię łatwą w utrzymaniu. Dziś osoby wykańczające mieszkanie coraz częściej wykorzystują również żywicę przezroczystą.
Przezroczysta żywica idealnie nadaje się do impregnacji modnych posadzek betonowych, doskonale zabezpiecza również naturalne drewno, żywicą przezroczystą można zabezpieczyć również ściany w miejscu najbardziej narażonym na zabrudzenie czy uszkodzenie, np. w łazience, w kuchni czy w holu. Żywice przezroczyste są powszechnie stosowane w impregnacji mebli: metalowych i drewnianych. Pozwalają na stworzenie np. unikatowego stołu z kawałków drewna – żywica wypełnia słoje, eksponując je i zachowując ich urodę, dzięki czemu mebel wygląda naturalnie, a jednocześnie jest odporny na uszkodzenia i służy przez lata.